Kaza? je krok od finále Gagarinovho pohára! + video

Autor: Marián Masaryk  /   03. apríla 2018

Tím Ak Bars Kaza? je blízko k možnosti zabojovať o svoj tretí Gagarinov pohár. Po dvoch domácich zápasoch totiž vyhrala aj prvý v Čeľabinsku a vedie vo finále Východnej konferencie už 3-0.

Traktor Čeľabinsk – Ak Bars Kaza? 1:2 PP (0:0, 1:1, 0:0, 0:1), stav série 0-3

Góly: 40. Višnevskij (Petrov, Černikov) - 26. Svitov (Galijev, Zaripov)(PP), 64. Tokranov (Klinkhammer, Azevedo)
Strely: 16-37 (2-15, 10-9, 4-9, 0-4), Trestné minúty: 8-6 (4-4, 2-2, 0-0, 2-0), Brankári: Francouz - Garipov

Kazani pomohli rozbehnúť sa dve presilovky v úvode zápasu, no na ľade dominovala aj po nich. Pavla Francouza zasypala 15 strelami, ale český brankár podržal svoj tím. Emil Garipov čelil iba dvom strelám Čeľabinska, ktorý hral neskôr v prvej tretine tiež dve presilovky. Stav však zostal po 20 minútach hry bezgólový.

V druhej tretine domáci tím pridal a strelecky bol o čosi aktívnejší, ale práve on inkasoval ako prvý. V 26. minúte Kaza? na tretí pokus využila presilovú hru zásluhou Alexandra Svitova, ktorý otvoril skóre. Potreboval na to iba desať sekúnd. Taktor sa nevzdal a 17 sekúnd pred koncom tretiny vyrovnal stav na 1:1 Ivan Višnevskij. Brankári nemali veľa práce. Vyťaženejší Garipov čelil desiatim strelám, len o jednu viac ako Francouz.

V tretej tretine mala opäť navrch Kaza?, čo dokazuje aj pomer striel 9:4 v jej prospech. Oba tímy boli disciplinované a sústredili sa najmä na bránenie. Ani jeden z gólmanov neinkasoval, a tak nasledovalo prvé predĺženie v sérii. Po troch a pol minúte ho ukončil Vasilij Tokranov, ktorý rozhodol o výhre Ak Bars 2:1. Dvojnásobný šampión KHL si tak vybojoval postupový mečbal. Garipov pritom čelil iba 16 strelám Traktora, ktorý odohral prvý domáci zápas play-off od roku 2013. Francouz ho opustil s 35 zákrokmi. Justin Azevedo si s 19. bodom v tomto play-off zvýšil náskok na čele ligového poradia.

Štvrtý duel série, v ktorej vedie Kaza? 3-0, sa odohrá vo štvrtok opäť v Čeľabinsku. Domáci sa pokúsia predĺžiť si ročník, kým hostia budú chcieť spečatiť postup do štvrtého finále KHL. Prvé dve v rokoch 2009 a 2010 vyhrali, v roku 2015 podľahli Petrohradu.

Zostava Traktora: Francouz (Demčenko (C)) – Bailen, A. Petrov (A), Višnevskij, Klimontov, Borodkin, Isajev – Gynge (A), Szczechura, Videll – J. Petrov, Penkovskij – Gubarev, Rybakov, Kokujov – Kručinin, Tridčikov, Kravcov – Šolochov

Zostava Kazane: Garipov (Šaryčenkov) – Jarullin (A), Markov, Ľamkin, Batyršin, Sidorov, Ohtamaa, Tokranov – Azevedo, Lander (A), Klinkhammer – Galijev, Tkačov, Zaripov – Potapov, Burmistrov, Lukojanov (C) – Kosov, Svitov, Gluchov