Článok

Kazaň otvorila finále KHL tesnou výhrou nad CSKA + video

Marián Masaryk | 14.04.2018
V sobotu sa začalo finále 10. sezóny KHL. Kazaň v prvom domácom zápase zdolala CSKA Moskva 2:1 a ujala sa vedenia 1-0 v sérii o Gagarinov pohár. Výhru zariadil dvojgólový strelec.

Ak Bars Kazaň – CSKA Moskva 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Góly: 9. Galijev (Liamkin, Tkačov), 49. Galijev (Tkačov, Zaripov) – 34. Ničuškin (Popov, Petrov)
Strely: 20-23 (10-8, 3-7, 7-8), Trestné minúty: 0-8 (0-4, 0-2, 0-2), Brankári: Garipov - Johansson

Úvodnú tretinu finále vyhrala domáca Kazaň, ktorá sa ujala vedenia 1:0 v 9. minúte zásluhou Stanislava Galijeva. Ten z pravého kruhu namieril presne a ukončil Larsovi Johanssonovi sériu bez inkasovania na 207 minútach a 31 sekundách. Bola druhou najdlhšou v tomto play-off. Brankár CSKA čelil 10 strelám, o dve viac ako Emil Garipov. Zvýšiť náskok Ak Bars mohli v 12. minúte Tkačov, ktorý neuspel zoči-voči Johanssonovi a v 18. minúte Klinkhammer, ktorý zblízka trafil tyčku odkrytej brány. CSKA ubránilo obe oslabenia, a tak po prvej tretine prehrávalo najtesnejším rozdielom.

V druhej tretine boli aktívnejší hostia, ktorí chceli čo najskôr vyrovnať stav. V strede zápasu sa to ešte nepodarilo Scottovi, ktorý opečiatkoval bránkovú konštrukciu. V 34. minúte sa však CSKA dočkalo po prečíslení troch proti dvom, ktoré gólovo zakončil šikovnou tečou Valerij Ničuškin. Hráči Kazane ohrozili Johanssona iba tromi strelami, kým Garipov inkasoval raz zo siedmich. Keďže domáci nevyužili ani tretiu presilovú hru v dueli, skóre bolo po 40 minútach hry vyrovnané 1:1.

Vo vyrovnanej tretej tretine sa bojovalo o rozdielový gól, ktorý by mohol určiť víťaza. Kazaň priblížil k triumfu Galijev, ktorý v 49. minúte strelil druhý gól v zápase. Puk mu pred odkrytú bránu Johanssona naservíroval Tkačov, ktorý mal prsty aj v otváracom góle. Galijev bol napokon hrdinom duelu, pretože hosťom sa už nepodarilo vynútiť predĺženie. Boli strelecky aktívnejší, ale v závere si sťažili situáciu zlým striedaním a zbytočným oslabením. Garipov prispel k výhre 22 zákrokmi, Johansson čelil iba 20 strelám. Ak Bars hrala štyri presilovky, kým CSKA ani jednu.

Druhý zápas finále je na programe v pondelok opäť v Kazani.

Zostava Kazane: Garipov (Šaryčenkov) – Jarullin, Markov (A), Batyršin, Ljamkin, Manuchov, Ohtamaa, Sidorov – Azevedo, Lander, Sekáč – Galijev, Zaripov, Tkačov – Burmistrov, Lukojanov, Potapov – Gluchov, Svitov (C), Klinkhammer

Zostava CSKA: Johansson (Sorokin) – Kiselevič (A), Sergejev, Marčenko, Nestěrov, Pašnin, Naumenkov (C), Makjejev – Popov, Petrov, Ničuškin – Grigorenko, Šumakov, Šalunov – Telegin, Andronov, Žarkov – Karnauchov, Scott (A), Světlakov

Rozpis finále 10. sezóny KHL:

Ak Bars Kazaň – CSKA Moskva, pondelok 16. apríla (18:00)
CSKA Moskva – Ak Bars Kazaň, streda 18. apríla (18:30)
CSKA Moskva – Ak Bars Kazaň, piatok 20. apríla (18:30)
*Ak Bars Kazaň – CSKA Moskva, nedeľa 22. apríla (16:00)
*CSKA Moskva – Ak Bars Kazaň, utorok 24. apríla (18:30)
*Ak Bars Kazaň – CSKA Moskva, štvrtok 26. apríla (18:00)

5:3 (0:2, 3:0, 2:1)
Góly: 26. Golyšev (Gurkin, I. Višnevskij), 30. Paré (Sexton, Česalin), 38. Rassejkin, 56. Chripunov (Sexton, Kučerjavenko), 60. S. Da Costa (Dawes, Golyšev) – 12. Savinainen (Wolski), 14. Lundh (Palola), 54. Mertl (Latta, Jüe)
15:30 CSKA - Ufa
3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 28. Scott (Tolčinskij, Marčenko), 47. Okulov (Šalunov), 58. Vey (Dahlbeck)
15:30 Čerepovec - Astana
3:4 (0:0, 3:2, 0:2)
Góly: 26. Chochlov (Trubačjov, Vovčenko), 30. Trubačjov (Chochlov, Vovčenko), 34. Chochlov (Geraskin, Kodola) – 25. A. Grant (Jormakka), 35. Manninen (Kivistö, O'Neill), 52. O'Neill (Vesalainen, Norman), 57. Joensuu (Moses, O. Lauridsen)

10.12.2018
10:30 Chabarovsk - Astana
2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Góly: 15. Rudenkov (T. Zohorna, Rasskazov), 58. T. Zohorna (Aťušov) – 4. Valk (Ševčenko)
15:00 Jekaterinburg - Sparta.
2:1 (0:0, 2:1, -:-)
Góly: 27. Alexej Vasilevskij (A. Garejev), 36. Paré (I. Višnevskij) – 35. Zubov (Daugavinš)
15:00 Magnitogorsk - Omsk
2:3 (0:0, 2:2, -:-)
Góly: 27. Matuškin (Jazkov, Bereglazov), 28. Mozjakin (Ellison, Rasmussen) – 38. Talbot (K. Petrov, Pivcakin), 40. Pokka (Širokov, K. Semjonov), 42. K. Petrov (K. Semjonov)
17:30 Minsk - Víťaz